Tradycje

Lotnictwa

Wojskowego

Wielkopolski

305 Dywizjon Bombowy “Ziemi Wielkopolskiej”

1919

Stacja Lotnicza Ławica

 

6 stycznia 1919 r. podczas Powstania Wielkopolskiego rozegrała się bitwao wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. W wyniku bitwy w ręce Polaków trafił również sprzęt wojskowy zlokalizowany w Hali Sterowca (teren obecnych Winograd), będący największym łupem wojennymw dziejach polskiego oręża. Zdobyty sprzęt istotnie przysłużył się do powstania polskiego lotnictwa wojskowego.8

1921 - 1939

3 Pułk Lotniczy

 

Organizowanie 3 Pułku Lotniczego rozpoczęto w lipcu 1921 r. na lotnisku Starej Ławicy. Oficerem odpowiedzialnym był płk. pil. Aleksander Serednicki. Pierwotnie w jednostce znalazły się: VII. Dywizjon wywiadowczy (1., 5. i 10. eskadry wywiadowcze), V. Dywizjon myśliwski (13. i 15. eskadry myśliwskie) oraz III. lotniczy batalion uzupełnień.

 

„(...) Ławica jest nam droga, również dlatego, że była ona kolebkąeskadr wielkopolskich, jednych z najbardziej walecznych, które zdobyłynajwiększe uznanie nie tylko dowódców, lecz współtowarzyszybroni - żołnierzy walczących na ziemi.”

 

Księga pamiątkowa 3-go Pułku Lotniczego 1918-1928

1939 - 1945

II wojna światowa

 

Po przegranej kampanii wrześniowej wielkopolski personel lotniczy

i naziemny przedostał się przez Rumunię do Francji, a po jej kapitulacji do Wielkiej Brytanii.

 

Pierwszym polskim dywizjonem myśliwskim sformowanym w Wielkiej Brytanii w dniu 10 lipca 1940r. był 302 Dywizjon Myśliwski „Poznański”.

 

Dokładnie rok po rozpoczęciu II Wojny Światowej sformowano również 305 Dywizjon Bombowy „Ziemi Wielkopolskiej”.

Portal opracowany przez ICHB PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Mobilną Jednastkę Dowodzenia Operacjami Powietrznymi na podstawie Porozumienia o współpracy z dnia 9 kwietnia 2018r.